Třetí trimestr těhotenství
13.6.2017 550 Views

Třetí trimestr těhotenství

Poslední část těhotenství je zpravidla velmi těžká. Bříško je stále větší a těžší. Už v tomto období může žena pociťovat první kontrakce – jedná se o tzv. falešné poslíčky. Snažte se proto co nejčastěji odpočívat a vyložte si nohy na vyšší místo.

Mnoho těhotných žen trápí zadržování vody v těle, křečové žíly a bolesti páteře. Proti bolestivým nohám jsou vhodné stahovací punčochy. V práci máte nárok na zvláštní přestávky.

Při „cvičných“ kontrakcích pociťují ženy tvrdnutí břicha, jedná se o krátké stahy. Tyto kontrakce jsou nepravidelné. V případě, že cítíte pravidelné kontrakce, poraďte se okamžitě se svým lékařem.

Prohlídky u lékaře Mezi 29. a 32. týdnem těhotenství se provádí třetí velký ultrazvuk. Opět se pečlivě prohlížejí všechny orgány dítěte. Kromě toho se sleduje poloha plodu v děloze. Některé děti se až nyní obrátí hlavou dolů. Od 34. týdne těhotenství byste měli jít jednou za dva týdny na vyšetření ke svému gynekologovi.

Mateřská dovolená

Šest týdnů před termínem začíná období mateřské dovolené. Během této doby máte nárok na peněžité dávky v mateřství, o které musíte požádat. Volný čas je ideální pro závěrečné přípravy na příchod děťátka. Dokončete zařizování dětského pokojíčku a připravte dětské oblečení – je nutné ho 1-2 krát vyprat a vyžehlit, protože nové oblečení může obsahovat toxiny, které mohou být škodlivé pro dítě.

Malé děti rostou velmi rychle, proto jsou věcičky obvykle nošeny jen málo.

Přípravy

Od 36. týdne byste měli mít připravenou sbalenou tašku do nemocnice. Udělejte si seznam všeho, co je potřeba, abyste na nic nezapomněly. Myslíte i na dobu během a po porodu. Kdo se může postarat o starší sourozence, s kým budete v nemocnici? Poproste příbuzných a přátel o pomoc v období po porodu, například v přípravě jídel do zásoby. Pokud čekáte dvojčata, případně trojčata, informujte se u své zdravotní pojišťovny grantových rozpočtové pomoci. Připravte se na porod tak, že budete často relaxovat a odpočívat. Stravujte se zdravě. Při porodu budete potřebovat hodně síly. Chcete-li kojit, sprchujte svá prsa a bradavky studenou sprchou a utírejte do sucha s hrubším ručníkem.

Už je to tady?

Od 37. týdne je vaše dítě zralé a může se každou chvíli narodit. Určitě ale nepropadejte panice. Pouze 4 procenta všech dětí se narodí v termínu. V posledních týdnech budete každý druhý den navštěvovat gynekologa. Ten ověřuje pomocí CTG srdečné ozvy dítěte a kontrakce. Většina klinik po deseti dnech po termínu přistupuje k vyvolání porodu.

Pokud je naplánován císařský řez, obvykle je to deset dní před termínem porodu. Tehdy je dítě plně vyvinuté a nedochází ještě k žádným skutečným kontrakcím.

Pravé porodní bolesti určitě poznáte, protože přicházejí pravidelně. Časové rozpětí mezi kontrakcemi na začátku je 20 – 30 minut, ale stále se zkracuje. To můžete snadno zjistit v teplé lázni, kde porodní bolesti zesílí a poslíčci zmizí. Vyčkejte na cestu do nemocnice, dokud nebudou kontrakce kratší než 10 minut.

Konečně je to tady…

A konečně přichází ta chvíle! Vaše děťátko je tady! Malý, vrásčitý a zmačkaný batůžek leží na Vašich prsou a velkými očima sleduje okolní svět. Gratulujeme! Staly jste se matkou! Těhotenství a dovolená – dovolená v těhotenství.

Před narozením dítěte chce ještě mnoho nastávajících rodičů někam společně vycestovat. V zásadě se proti tomu nekladou žádné námitky, ale měly by platit určitá pravidla.

 

Previous Jak přežít její těhotenství
Next Krvácení během těhotenství

About author

You might also like

Rodina

Snažíte se otěhotnět?

Připravte se na těhotenství co nejlépe – zjistěte, kdy máte ovulaci a kdy je tedy nejvíce pravděpodobné, že otěhotníte, připravte se na těhotenství i změnou svých stravovacích návyků. Správné načasování

Rodina

Jaké oblečení kupovat, když čekáte první miminko

Když vaše partnerka čeká první dítě, je na čase přepnout se do opravdového „pozorného módu“ (a tedy nejen toho zdánlivého, který funguje jindy). Pomáhat s maličkostmi, doprovázet k lékaři, neotravovat

Rodina

Elegantné oblečenie pre tehotné do spoločnosti aj na potešenie partnera

Pôvab, elegancia a štipka vášne. Aj toto spojenie môže byť pre dámu aktuálne aj vtedy, ak je v očakávaní nového života. Tehotenstvo nie je žiadnym obmedzením, aby vyzerala stále neodolateľne