Těhotná a nemocná: Jak léčit chřipku, nachlazení či herpes v těhotenství?

Těhotná a nemocná: Jak léčit chřipku, nachlazení či herpes v těhotenství?

Těhotenství je velmi citlivým obdobím pro ženu. Každá milující budoucí maminka se snaží více dbát na to, jak se stravuje a celkově na vše, co dělá, aby neublížila děťátku.

No a když se v těhotenství ozvou nějaké ty nemoci, obvykle to znamená i pořádný stres a obavy o miminko. Jaké jsou tedy nejčastější nemoci u těhulek?

Nachlazení a chřipka

Běžně se budoucí maminky mohou setkat s virovými onemocněními jako nachlazení či chřipka. Nachlazení obvykle nebývá tak vážné a nepříjemné jako chřipka, ale netřeba ho brát na lehkou váhu. Zpravidla postačí dostatek vitamínů, zejména vitamínu C, dostatek tekutin a odpočinek.

Ucpaný nos je nejlepší proplachovat preparáty na bázi mořské vody (poraďte se s lékařem či lékárníkem, který produkt můžete používat i v těhotenství) a také naparovat.

Na kašel toho těhulky hodně nemohou užívat, protože většina kapek od kašli je v těhotenství nevhodných. Nejlepší je opět poradit se s lékařem či lékárníkem. Možné je užívání některých bylinkových preparátů nebo si připravit klasickou „medicínu“ v podobě cibulového sirupu.

Od bolesti v krku pomáhá kloktání slanou vodou, což je bezpečná „léčba“ i pro těhotné ženy, případně cucání bonbónů s obsahem propolisu (třeba se však vždy ujistit, že konkrétní výrobek je vhodný pro těhotné ženy). Na ucpané dutiny je dobré přikládat si teplé obklady a naparovat se.

Chřipka je již závažnější. Při tomto onemocnění jsou typické vysoké horečky, bolesti kloubů a svalů, což je pro těhotnou ženu pořádná zátěž. Vysoké horečky možno snižovat léky na bázi paracetamolu, přičemž byste ale měli dávkování vždy konzultovat s lékařem a nepřekročit doporučené dávkování. Opět platí, že je důležitý klid na lůžku a dostatečný přísun tekutin i vitamínů.

Hlavní je nic nepřechodit!

Při nachlazení i chřipce platí, že ani jedno ani druhé by těhotná žena neměla brát na lehkou váhu, ale třeba tyto nemoci důkladně vyležet a vyléčit. Při vážném průběhu by totiž i „obyčejná“ chřipka mohla, zejména v prvním trimestru, znamenat problémy i pro miminko.

Herpes

Nepříjemným a obávaným onemocněním během těhotenství je i herpes. Závažnější stav je tehdy, pokud se herpes objeví u ženy v těhotenství poprvé, tedy pokud před těhotenstvím tímto onemocněním nikdy netrpěla. Léčbu určuje lékař podle typu herpes a jeho závažnosti.

Riziko představuje hlavně genitální herpes na konci těhotenství. Při Genitální herpes je totiž poměrně vysoké riziko, že by se při vaginálním porodu mohlo nakazit dítě, přičemž infekce se může projevit infekcí očí či kůže, ale i postižením mozku nebo nadledvin.

Často se proto v takových případech volí císařský řez, aby se předešlo závažným komplikacím.

Plané neštovice

Typicky dětské onemocnění, které však ne všichni lidé překonají v dětství. Pokud těhotná žena neměla v neštovice, může toto onemocnění dostat i během těhotenství. Přestože podle statistik nejsou procenta ohrožení dítěte při tomto onemocnění u matky nějak extrémně vysoké (okolo 1-2%), mohou být velmi závažné. Proto plané neštovice dokáží lékařů i samotnou budoucí maminky pořádně vystrašit.

Mezi problémy způsobené tímto onemocněním patří postižení očí, mozku či deformity končetin. Udává se, že vyšší riziko poškození plodu je, pokud se matka nakazí neštovicemi mezi 13.-20. týdnem. Pokud žena onemocní plané neštovice po 20. týdnu, může to přispět k riziku předčasného porodu. Při nákaze ke konci těhotenství miminko může po narození překonávat toto onemocnění.

Léčba neštovic u dospělých je podobná jako u dětí – doporučuje se klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin a při horečkách, které u dospělých bývají zpravidla úporněji než v dětském věku, i srážení teploty antipyretiky na bázi paracetamolu. Dávkování v těhotenství však třeba raději konzultovat s lékařem. Svědění lze tlumit namísto tekutého pudru, který se dnes už velmi nepoužívá, jinými dostupnými preparáty, které vám jistě doporučí váš lékař nebo lékárník.

Jakékoliv nemoci v těhotenství dokážou přinést budoucí mamince obavy a strach o miminko. A přestože někdy opravdu mohou různá onemocnění představovat riziko pro nenarozené dítě, netřeba hned myslet na nejhorší. Důležité je, při jakýchkoliv pochybnostech, obrátit se na svého lékaře a řídit se jeho radami. V těhotenství byste si sama neměli ordinovat žádné léky, ani bylinkové či jiné preparáty, protože ne všechny volně prodejné léky jsou vhodné pro těhulky.

Previous Etiketa během stolování
Next Je můj partner připraven mít dítě?

About author

You might also like

Rodina

Dnes Vám přinášíme skvělé tipy na výlet s celou rodinou.

Telč je malé městečko na jižní Moravě u Jihlavy. První písemná zmínka o něm je z r. 1315. V druhé polovině 14. století zde vybudovali baroni z Hradce gotický hrad

Rodina

Role rovných příležitostí v prosperitě podniku – Nultý ročník soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v ČR

Mezinárodní konferenci s názvem „Role rovných příležitostí v prosperitě podniku“ zorganizovalo Gender Studies ve spolupráci s nadací Friedrich Ebert Stiftung e.V. zastoupením v Praze, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a

Rodina

ODS a nepodpora rodin

Dne 12. října 2005 vláda jednomyslně schválila Národní koncepci rodinné politiky, kterou předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jedná se o vůbec první vládní dokument systematicky se zabývající podporou rodiny