Sport na úkor plodnosti
2.8.2017 256 Views

Sport na úkor plodnosti

Běh, aerobik nebo jízda na koni během těhotenství dítěti neškodí. Naopak, ženy, které sportují, jsou šťastnější a mohou lépe snášet kontrakce při porodu. Sportováním se totiž uvolňují endorfiny, které pomáhají zajistit to, že jsou kontrakce snesitelnější. Výzkumy prokázaly, že sportovkyně během porodu vyloučí mnohem více endorfinů než ostatní ženy. Kromě toho se sportováním snižuje riziko vysokého krevního tlaku a cukrovky v těhotenství. Nicméně, těhotné ženy by se při sportu měly vyhnout zraněním. Při ježdění na koni by si měly vybrat jen koně, které dobře znají. Mezi tabu v těhotenství patří potápění a výlety v horách, kde je obsah kyslíku ve vzduchu mnohem nižší.

Sport a neplodnost

Pokud mladé ženy příliš často nebo s příliš vysokým nasazením sportují, může to dočasně snížit jejich plodnost. To je závěr výzkumníků norské univerzity pro vědu a technologie (Technické univerzitě). Podle jejich výzkumu je pravděpodobné, že příliš vysportované tělo nemá dostatek energie nato, aby se současně připravilo na těhotenství.

Za páry, které mají problém s plodností, se považují ty, kde ani po jednom roce pravidelného nechráněného styku bez antikoncepce, nedochází k otěhotnění. Důvody pro to mohou mít lékařskou příčinu či životní styl, se kterým souvisí i kouření, stres, alkohol, obezita nebo extrémně nízká váha.

„Až dosud bylo známo, že elitní sportovci jsou často neplodní. Chtěli jsme vědět, jestli extrémní tělesná aktivita u ostatních žen může ukázat stejný vliv sportu na plodnost,“ řekla autorka studie Sigridur Lara Gudmundsdottir.

Každodenní sportování na úkor potomka

Výzkumníci analyzovali data od 3000 mladých norských žen, u kterých byla zkoumána v roce 1984 frekvence, trvání a intenzita fyzické aktivity. V roce 1995 ženy odpověděly na otázky ohledně jejich otěhotnění, těhotenství a porodu. Pro výzkum byly vybrány ženy v plodném věku, které byly zdravé a nebyly ohrožovány známými rizikovými faktory.

„Dvě skupiny žen byly zvláště ohrožovány neplodností,“ řekla Lara Gudmundsdottir. Každá čtvrtá žena, která trénovala až do vyčerpání, byla neplodná a také každá desátá, která se denně věnovala sportu. Účinek byl zvláště patrný u žen do 30 let. U žen, které pěstují pouze sport jen mírně nebo vynakládají mírnou námahu, nebyla zjištěna žádná souvislost.

Zpožděný Happy End

Negativní vliv každodenního a namáhavého cvičení je jen dočasný. Většina sportovkyň, které se účastnily studie, nakonec přece měly děti. Z údajů nelze dojít k závěru, jaký vliv má sportovní nasazení na plodnost. „Možná na začátku vede sport k problémům s otěhotněním, ale v dlouhodobějším horizontu se změní hormonální profil, který otěhotnění ještě zlepší.“

Ženy – sportovkyně, které chtějí děti, by neměly zcela přestat se sportem. Výzkumy ukázaly, že mírné sportování posiluje funkci inzulinu a tím zlepšuje hormonální profil. „Jsme přesvědčeni, že i příliš málo fyzické aktivity ovlivňuje plodnost negativně. Správné dávkování sportu je výhodné.“

Kromě toho by sportovkyně měly věnovat zvláštní pozornost varovným příznakům, jako jsou mimořádně dlouhé menstruační cykly nebo vynechání menstruace.

Previous Infekce způsobené potravinami a těhotenství
Next Hmotnostní přírůstek v těhotenství.

About author

You might also like

Rodina

Kontaktní čočky

I když jsou v současnosti brýle stále nejrozšířenější optickou pomůckou, která nám pomáhá řešit problémy s viděním, tak stále více lidí začíná nosit kontaktní čočky, které mají řadu výhod. Brýle

Rodina

Těhotenský kalendář vám prozradí přesný termín

Některé páry se o miminko snaží několik let a příroda se k jejich tužbám nechce přiklonit a ti ostatní po něm vůbec neprahnou a přes to se z těhotenského testu

Rodina

Nachlazení v těhotenství

Mnohé léky obsahují efedrin, který může zvýšit krevní tlak, a proto se během těhotenství nedoporučují. Namísto toho dejte přednost masti nebo kapkám, které obsahují oleje, jako jsou mentol a eukalyptus.