Rychlerostoucí strom japonský topol
19.2.2018 1783 Views

Rychlerostoucí strom japonský topol

Jen málo kdo ví, jak dokáže být japonský topol užitečný ve všech směrech. V drtivé většině se pro svůj intenzivní růst biomasy využívá pro vytápění. Za tři roky vyrůstá do výšky 8 metrů a v pěti letech dorůstá do 18 metrů. Jde o impozantní rychlerostoucí dřeviny, která již od minulého století dobývá planetu. Pozvolna se o jeho výhodách dozvídají i běžní uživatelé, kteří s ním taktéž začínají zatápět a pěstovat si jej na svých zahradách. Japonský topol vznikl vyšlechtěním topolu maximowicze a topolu černého. Vznikla tak skvělá dřevina s velkoplošným využitím. U nás se poprvé objevil v devadesátých letech, kdy byl dopraven první japonský topol vůbec. Momentálně se již můžeme setkat s odrůdami vzniklými v Itálii, Rakousku nebo Polsku. Ohromnou výhodou je fakt, že topol po odříznutí bez jakéhokoliv povšimnutí opětovně dorůstá.

Jaké je využití japonského topolu

Japonský topol má díky svým charakteristickým vlastnostem blahodárné využití. Vyrábí se z něho klasická biomasa. Ta je zhotovována nejčastěji pro teplárenský průmysl, ale již nyní se vyskytují první zájemci i z řad běžných uživatelů z rodinných a činžovních domů.

Japonské topoly jsou ideální i pro výrobu klasického palivového dříví nebo na výrobu dřevěných pelet. Zejména se s ním flirtuje v oblasti nábytkářského průmyslu. Díky své měkkosti a tvárnosti je dřevo vysoce poddajné a dají se z něho vytvářet detailní a obdivuhodné kresby.

Jak se japonský topol pěstuje

Japonský topol není absolutně náročný na pěstitelské úkony. Postačí mu poskytnout vyhovující slunné místo a dostatek vláhy. Zda-li sázíte na podzim, je nutno vytvořit hlubokou orbu, na jaře bohatě postačí, když srovnáte povrch půdy. Na plantážích se pěstuje ve tříletých periodách maximálně 25 let, potom je půda vytěžená a je nutné japonské topoly přemístit.

U počáteční sklizně počítejte s pravidla s nižší výtěžností. Nejdříve až u druhé až třetí sklizně bude výnos maximální. Následně je sklizeň pozvolna slabší až se musí půda rehabilitovat. Pro využití zejména na biomasu má plantáž životnost tak 12 až 15 let.

Previous Japonský topol do krbu
Next Jak ověřit obchodní účet u společnosti IQ Option?

About author

You might also like

Bydlení - Reality

Pohádkově velká sedačka skutečností

Sedačka, sedací souprava nebo gauč dělají obývací pokoj, tím čím je. Dávají její vlastní tvář a formují její charakter. Bez místa, kde bychom se mohli pohodlně usadit, by to asi

Bydlení - Reality

Mohu si postavit krb svépomocí?

Pro úsporu finančních prostředků se stále obvykleji setkáváme s tím, že si lidé rádi staví vše svépomocí. Ne jinak tomu je i při stavbě krbů, kde stačí dodržet jen několik

Bydlení - Reality

Stavba svépomocí – jistě, je to možné

Za totalitních časů to bylo prakticky na denním pořádku. Semkla se celá rodina, ruku k dílu přiložili kamarádi i sousedé z vesnice a stavba svépomocí byla hotova do několika let.