Riziko pro těhotné ženy
28.6.2017 481 Views

Riziko pro těhotné ženy

Plané neštovice (varicella) můžeme definovat jako infekční onemocnění, které způsobuje varicella – zoster. Vzhledem k tomu, že se vyskytují především u dětí, jsou počítány mezi dětské nemoci. V některých případech se mohou vyskytnout i u dospělých, kdy je jejich průběh o dost těžší než u malých dětí. Tyto viry mohou překonat i větší vzdálenosti, takže jsou vysoce nakažlivé. Šíří se vzduchem při kašli nebo kýchání, to zn. kapénkovou infekcí nebo dokonce v extrémních situacích infekční tekutinou z puchýřů. Plané neštovice jsou obecně známé jako relativně neškodně onemocnění. V případě, že dostane plané neštovice těhotná žena, může to znamenat škodlivé následky pro dítě.

Plané neštovice jsou v těhotenství pouze vzácné Plané neštovice v těhotenství se vyskytují velmi vzácně. Hlavním důvodem je to, že asi 90 procent těhotných žen je imunních vůči tomuto onemocnění. Zbývajících deset procent se však riziku vzniku neštovic nevyhne. Pokud jste tuto nemoc již jednou měli, budete po zbytek svého života imunní.

Dostatečné množství protilátek

Abyste se ujistili, zda tato imunita proti planým neštovicím existuje, jediný důkaz o odpovídajících protilátkách Vám poskytne krevní test. Pokud nemáte dostatek protilátek, jejich množství se může zvýšit očkováním. Nicméně za předpokladu, že ještě nejste těhotná. Očkování v těhotenství se nedoporučuje. Pokud plánujete těhotenství, měli byste si tento test nechat udělat alespoň tři měsíce předtím.

Plané neštovice v těhotenství

Pokud dojde k výskytu planých neštovic u těhotné ženy, znamená to pro plod velké riziko. Existuje vždy možnost, že dítě si ponese závažné deformace. Ve velmi vážných případech může dokonce dojít k potratu nebo narození mrtvého dítěte. Míra vlivu závisí do značné míry na době infekce. Zvláště citlivé jsou infekce mezi 8. a 20. týdnem těhotenství. Během této doby se vyvíjejí orgány plodu, což může způsobit vážné vrozené vady očí, srdce a mozku. V případě infekce mezi 13. a 20. týdnem těhotenství, se může jednat i o deformace končetin, nízkou porodní hmotnost, malý vzrůst, zjizvení pokožky nebo předčasné úmrtí.

I krátce po porodu představují plané neštovice nebezpečí a to zejména pro novorozence. Novorozené děťátko má ještě slabý imunitní systém a může se rychle infikovat chorobou, která může vést až k zánětu plic nebo onemocněním různých orgánů. V každém případě má být dítě, které zasáhnou plané neštovice okamžitě ošetřeny lékařem, aby se zabránilo možným poškozením a zhoršení stavu.

závěr Nebezpečí nákazy planými neštovicemi v těhotenství je tedy relativně nízké. Většina matek překonala toto onemocnění v průběhu svého dětství a je tak imunní. Kromě toho, budoucí matky během těhotenství jsou ve většině případů imunní vůči planým neštovicím.

Přesto je důležité omezit styk těhotné ženy a infikovaných lidí, aby se minimalizovalo riziko poškození plodu.

Nepravé kontrakce

Skutečné kontrakce není vždy snadné rozpoznat.

Především před narozením prvního dítěte, není vždy jednoduché odlišit skutečné kontrakce od těch nepravých. Obecně platí, že pokud má nastávající matka pochybnosti, nejedná se ještě o skutečné kontrakce. Už od 6. týdne těhotenství dochází ke stahům dělohy. Tyto tzv. Braxton – Hicksovy kontrakce, nazývané také falešné nebo „poslíčci“ jsou obvykle nepravidelné a nebolestivé. Protože ještě nerozšiřují krček dělohy, nejsou nebezpečné.

Během těhotenství se děloha pravidelně stahuje, aby pomohla zlepšit prokrvení placenty a tím i lépe zabezpečit výživu dítěte. Hicks vycházel z toho, že tyto stahy dělohu posilují a připravují tak na proces porodu. První cvičné kontrakce oznamují, že porod je na dohled.

Nepravé porodní bolesti nejsou pravidelné a stejné. Nejsou bolestivé, ale mohou být nepříjemné a způsobují mírně ztvrdnutí bříška. Při pohybu ženy nepravé kontrakce ustoupí, zatímco ty pravé se zintenzivní.

Tyto kontrakce mohou být výraznější v druhém trimestru těhotenství, ale některé ženy jejich necítí vůbec.

Některé ženy jsou před narozením svého miminka velmi nervózně a vzrušené a je proto možné, že cítí kontrakce, i když to tak možná není. Měly by proto určitě navštívit lékaře nebo si zařídit kontrolu v nemocnici, kde jejich obavy mohou zahnat.

V případě, že cítíte kdykoliv během těhotenství více než 4 kontrakce za sebou v rozmezí méně než 15 minut, oznamte to svému lékaři. Ten bude od Vás zjišťovat informace o počtu stahů, intenzitě, ale i jiných okolností jako například průjem, krvácení, barva sekretu, bolesti břicha a páteře a podobně.

Pokud jsou pro Vás kontrakce nepříjemné, lehněte si na levý bok, nohy si vyložte vyš, než máte zbytek těla a odpočívejte. V případě, že se kontrakce nezmírní, urychleně navštivte lékaře nebo nejbližší nemocnici.

Kontrakce mohou být vyvolány i zvýšeným stresovým vypětím nebo situací.

Reálné stahy dělohy jsou rytmičtější a bolestivější. Při pohybu jsou vždy silnější a neustupují, naopak zesilují se. První kontrakce trvají obvykle 30 – 60 sekund a objevují se v intervalech 5 až 20 minut. To se však liší u každého porodu, takže některé ženy zaznamenají skutečně bolestivé stahy až v intervalech každých 5 minut.

Během poslední fáze při porodu probíhají kontrakce v průměru 60 až 90 sekund a pauzy mezi nimi trvají

2 až 4 minuty.

Zpočátku Vám tato bolest může připomínat menstruační bolesti, což je způsobeno nedostatkem průtoku krve do dělohy během stahu. Některé ženy jejich cítí jako dlouhotrvající bolesti zad. Současně cítí žena tvrdnutí dělohy, které se pak uvolní.

V době, kdy by se už Vaše miminko mohlo ptát na svět, Vás mohou stále zastihnout i nepravé kontrakce. Výbornou pomůckou jak zahnat obavy nebo naopak urychlit proces porodu, je teplá sprcha, která skutečné stahy posílí a ty nepravé zažene.

Migréna v těhotenství.

Kromě radosti z příchodu nového člena rodiny, přináší těhotenství u žen, které trpí migrénou, i vedlejší účinek. Bolesti hlavy jsou mírnější, případně žádné. Vědci zjistili, že je to způsobeno změnou činnosti mozku. Pacienti s migrénou obvykle mívají problémy i s mírným, nedůležitým hlukem. Avšak od druhého trimestru těhotenství se mozková aktivita mění tak, že ženu už nevýrazné zvuky neruší.

Tato změna není trvalá: pouze čtyři týdny po porodu může žena opět zažívat typické stavy migrény, objevil Peter Kropp z Univerzity v Rostocku spolu se svými kolegy.

Výzkumníci se zaměřili na tzv. kortikální návyk – schopnost mozku vědomě nevnímat opakující se zvuky, jako je například tikání hodin. Studie prokázaly, že kortikální návyk je u lidí trpících migrénou často snížen a proto se tito lidé cítí být rušeni i nejmenším zvukem.

Protože mnoho žen během těhotenství trpí migrénami méně než obvykle, chtěl Kropp a jeho kolegové ve své studii zkoumat, zda se kortikální návyk v těhotenství normalizuje. Za tímto účelem studovali mozkovou aktivitu u 29 těhotných žen, z nichž 14 bylo pacientek s migrénou a 28 netěhotných žen, a z nich 12 pacientek s migrénou.

Dobrovolnice si měly být vědomy zvuků, které byly oznámeny krátkým výstražným tónem, zatímco vědci současně zaznamenávali mozkovou aktivitu pomocí EEG. U těhotných žen vědci provedli test nejprve v 36. týdnu těhotenství a ještě čtyři týdny po porodu.

Hodnocení ukázalo, že těhotné ženy s migrénou měly během testu přesně stejnou mozkovou aktivitu jako zdravé, netěhotnou dobrovolnice. Ženy, které byly čtyři týdny po porodu, měly za následek sníženou schopnost kortikálním návyku.

Odpovědnost za přechodnou normalizaci mozkové aktivity má tedy na starosti změněný hormonální stav během těhotenství. V budoucnu by mohly tyto výsledky přispět k rozvoji nových způsobů léčby migrény.

Hořčík v léčbě migrény v těhotenství

Tak jako u většiny onemocnění, i při migréně existují výjimky, kdy navzdory těhotenství ženy mohou trpět migrénou. Během těhotenství se nedoporučuje užívat žádné léky. Co si ale počít, pokud Vás bolí hlava a vy to nemůžete vydržet?

Existuje řada alternativních metod k léčbě záchvatů migrény, samozřejmě vždy po poradě s lékařem:

hořčík (magnéziové tablety, šumivé tablety, jako doplněk se hodí i minerální vody s obsahem hořčíku)

pravidelná denní rutina (denní činnosti)

dostatek spánku

akupunktura (můžete se však setkat i s opačným názorem, klinicky nebyla potvrzena žádná účinnost)

svalová relaxace podle Jacobsona (tzv. jóga smíchu a cvičení)

pobyt na čerstvém vzduchu

dostatečné větrání v bytě

omezit nebo vyloučit kofein

Pomoc bez užití léků:

mátový olej nebo rostlinný olej na čelo, krk, spánky

odpočinek v tmavší místnosti s otevřeným oknem (případně brýle při extrémní citlivosti na světlo)

masáž

v případě, že nechcete ležet, pohodlně si sedněte, vyložte nohy

omotejte si kolem hlavy a přes oči srolovaný ručník

ochlazení ledem

teplá sprcha

Previous Psychika v těhotenství
Next Počet embryí při transferu. Méně je více.

About author

You might also like

Rodina

Děti budou více chráněny – Novela zákona podpoří všechny formy náhradní rodinné péče o dítě

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Zákon platí více než tři roky a za tu dobu MPSV nasbíralo dostatek zkušeností, ze kterých vycházelo i

Rodina

S. Nálepková: Domácí násilí je velký problém

V poslední době je problematice domácího násilí věnováno v médiích více prostoru, a jak se zdá, zaslouženě. Podle sociologických výzkumů trpí v České republice projevy domácího násilí až 16 %

Rodina

Homeopatie v těhotenství

Každá žena prožívá v těhotenství chvíle plné očekávání, ale i úzkost, aby celé těhotenství přežila ve zdraví nejen ona, ale i její budoucí děťátko. Léčba chorob v tomto období se