Psychika v těhotenství
23.6.2017 510 Views

Psychika v těhotenství

Těhotenství, porod a šestinedělí znamenají v životě ženy mnoho zásadních změn, které musí být zvládnuty v relativně krátké době. Psychika a duševní rovnováha v těchto situacích nepředstavují žádnou výjimku. Mnoho žen se během těhotenství ocitne na horské dráze emocí – od rozjaření, pocitů sedmého nebe až po smutné chvíle, až deprese.

Zejména měnící se hormonální stav v průběhu těhotenství, má velký vliv na psychiku. V prvním trimestru se mnoho těhotných žen cítí unavených. Až do porodu se zvyšuje hodnota estrogenu a progesteronu, po porodu dramaticky klesá. Vyplavením hormonů po porodu upadá hodně matek do špatné nálady. Tehdy nastupuje hormon prolaktin, který náladu pozvedne. Během kojení je vyplavován hormon oxytocin, který působí uklidňujícím dojmem a vyplavuje zase hormony štěstí.

Během těhotenství Na začátku těhotenství se obvykle dostaví radost z otěhotnění a očekávání vytouženého dítěte. Hlavně pokud si dávalo tolik očekávané těhotenství včas, dostává se žena do nepopsatelné euforie.

Na druhou stranu přicházejí problémy se spánkem, změny nálady a únava. Některé ženy dokonce zažívají depresivní fáze. Některé z nich jsou konfrontovány s těžkým rozhodnutím nebo nutností ukončit těhotenství předčasně. Také nejistota ohledně jejich budoucnosti, dítěte a partnerství může způsobit strach a úzkost.

Udělejte si v takových chvílích čas a poraďte, promluvte si se svým partnerem nebo přáteli o své situaci před provedením jakékoli rozhodnutí. Často pomůže, když Vás vyslechne a poradí Vám někdo, kdo byl někdy ve stejné situaci. Neváhejte se obrátit na odbornou pomoc, pokud si už skutečně nevíte rady.

Jistá švédská studie ukazuje, že v případech, kdy je nastávající matka v depresi a trpí úzkostí, má to vliv na porodní hmotnost dítěte. Jedná se o negativní účinek.

Alkohol, kouření a drogy jsou některé z faktorů, které mají negativní dopad na dítě během těhotenství. Jaké jsou však důsledky duševní choroby matky na dítě, je mnohem méně známé.

Jedním z důsledků je i nízká porodní hmotnost novorozence. Jako vysvětlení pro nižší porodní hmotnost představují vědci různé faktory. Jedním z faktů je i to, že stresové hormony, které jsou zvýšeny při depresi nebo úzkosti, zpomalují růst embryí. Je také možné, že se ženy v tomto skličujícím stavu méně starají o sebe. Tím nevytvářejí pro svého budoucího potomka dobré životní podmínky. Pokud se cítíte v těhotenství nepříjemně, nepomáhá ani rozhovor s partnerem, zkuste se obrátit na odborníka. Není ostudou, pokud těhotná žena navštíví psychologa. Těhotenství představuje zásadní změnu v životě každé ženy.

Během druhého trimestru těhotenství se většina žen cítí pohodlněji než na začátku těhotenství. Počáteční únava je pryč a žena je tehdy nejvíce fyzicky zdatná. První konfrontace s novou rolí už je

uzavřena. Připravují se první plány a počáteční přípravy pro život s dítětem. Mnoho rodin v této době změní dokonce místo pobytu.

Pamatujte, že těhotenství tak či onak, patří mezi nejkrásnější období v životě ženy. Užívejte si ho proto plnými doušky.

Previous Těhotenství a dovolená - dovolená v těhotenství.
Next Riziko pro těhotné ženy

About author

You might also like

Rodina

Je Česká republika státem přátelským k rodině?

Konference s názvem „Komplexní rodinná politika jako priorita státu aneb je ČR státem přátelským k rodině?“ se konala 28.–29. listopadu t. r. v pražském Černínském paláci. Oba dny byly rozděleny

Rodina

Přípravy na důstojné stárnutí

Dožíváme se stále vyššího věku a počet narozených dětí je nižší než v minulosti. Počet starších lidí v České republice se tak postupně zvyšuje. Podle nedávno zveřejněných statistických údajů žilo

Rodina

Kdy má provedení IVF naději na úspěch?

Žena není starší než 45 let, Děloha a alespoň jeden vaječník jsou funkční, V spermiogramu muže jsou prokázány spermie, nebo jsou alespoň tvořeny ve varlatech. Jak IVF probíhá? In vitro