Přípravy před porodem
18.7.2017 514 Views

Přípravy před porodem

Jste pár týdnů před porodem a vše včetně kočárku, přebalovacího pultu, rozkošných malých věcí a plenek už máte připravené. Postýlka je již také nachystána, hračky a chrastítka vystaveny v policích. Můžete se již těšit na ten den, kdy si domů přinesete malý zázrak. Období šestinedělí, které začíná po porodu, je jedno z nejtěžších a zároveň i nejkrásnějších v životě ženy, ale i jejího partnera. Je to čas, kdy se společně všichni tři sžíváte a učíte se o Vaše malé děťátko starat. A proto, jak jste se již několikrát v životě jistě přesvědčili, je důležité mít vše připraveno a nachystáno. Přinášíme Vám pár tipů, které byste před porodem neměli zapomenout zajistit.

Pro muže:

Pár dní před porodem a po porodu si udělejte v práci čas na dovolenou, nejlépe 7 – 10 dní před a 2 týdny po porodu. Je důležité, abyste to svým kolegům, případně nadřízenému nahlásili dostatečně předem, aby s tím mohl počítat. Pokud dovolená není možná, budete určitě potřebovat pomoc ze strany babiček, tetiček, případně si můžete zabezpečit pomocnou sílu z nějaké agentury. Hlavně první týden po porodu vyžaduje malé dítě velkou pozornost a péči. Také žena. Samozřejmě netřeba všechno přehánět. Pokud si žena nepřeje mít po boku nikoho kromě Vás, respektujte a taktně to vysvětlete i zbytku rodiny. Ženy po porodu by měly být alespoň první 3 týdny určitě doma. Nemohou se starat jako dosud o vaření a domácí práce, natož o nákupy. Potřebují načerpat sílu po porodu a věnovat se děťátku. Šestinedělí je šestinedělím proto, aby se ženy daly do pořádku po stránce fyzické a postupně opět začínaly fungovat. To znamená, že dosavadní „ženské“ povinnosti padnou na Vaše ramena.

Krátce před termínem porodu byste měli mít auto vždy natankované, připravené na cestu do porodnice. Nezapomeňte, že dítě může přijít na svět každou chvíli a vy nebudete mít čas jít ještě natankovat, případně dobít baterku. Samozřejmě v horším případě můžete zavolat sanitku. Také byste měli dobře znát cestu do porodnice, skutečně nebudete mít čas na to, abyste se na cestu ptali kolemjdoucích.

Partnerka by měla vždy vědět, že Vám může kdykoliv zavolat. To znamená, že musíte mít u sebe telefon, vždy funkční s dobitou baterií.

Připravte pro svou partnerku skvělý dárek, který jí potěší při návratu z porodnice – stačí kytice květů, nebo malá pozornost. Ona Vás obdaruje i tak tím nejkrásnějším…

Pro oba:

V podstatě byste se měly držet motta: „Všechno na poslední chvíli“.

Za prvé, existují případy, kdy se děti narodí dříve, než se očekávalo. Za druhé, v posledních týdnech těhotenství Vám čas uteče velmi rychle.

A za třetí, je uklidňující, pokud poslední týdny těhotenství prožijete s pocitem, že je vše připraveno.

Takže kromě nutných věcí pro miminko, je třeba zařídit i:

zjistěte si informace jak je to s vyplácením mateřské dovolené, jaké potřebné formuláře jsou nutné ve zdravotní pojišťovně, na matričním úřadě a podobně.

nezapomeňte se přihlásit na předporodní kurz – přivede Vás na jiné myšlenky, zacvičíte si, proberete všechny otázky, na které Vám manžel určitě nebude umět odpovědět.

několik týdnů před narozením je vhodné si doplnit zásoby, které Vám usnadní každodenní život (a to opravdu!). Drogerie, domácí potřeby, potraviny.

zkuste připevnit do auta dětskou autosedačku, dokud jste doma. Je to něco nového a všechny ty popruhy a pásy musíte správně upevnit.

čtyři týdny před termínem porodu byste si měly sbalit tašku do porodnice. Co by v ní určitě nemělo chybět, Vám řekne porodní asistentka na předporodním kurzu, nebo se to můžete dočíst na internetových stránkách Vaší porodnice.

Pro ženy:

Mnoho žen čelí nástupu na mateřskou dovolenou se smíšenými pocity. Odchod z práce je pro mnohé z nich příjemný, protože nyní přichází něco mnohem důležitějšího – na druhou stranu to také znamená, že začíná nová etapa života. Předtím než Vás zcela tato etapa pohltí, věnujte čas jen sobě. Pak už nebude kdy. Udělejte si radost tím, že si koupíte nové květiny do bytu, nebo změňte bytové dekorace. Navštivte oblíbenou kavárnu. Projděte se po farmářských trzích. Zajděte na jógu.

Pokud přemýšlíte nad tím, že chcete mít památku na Vaše těhotné bříško: neváhejte a objednejte se ve fotografickém studiu. Obklopte se krásnými věcmi. Ujistěte se, že ještě před termínem stihnete jít ke kadeřníkovi. Pokud je příjemné počasí, jděte se na procházku, nasávejte vzduch plnými doušky – osvěží Vás.

A hlavně – nezapomeňte hodně odpočívat. Spěte, kolik se jen dá. Po narození děťátka se již tak brzy nevyspíte.

Previous Dula a domácí porod - porod doma, nebo v nemocnici?
Next Alergie a touha po dítěti

About author

You might also like

Rodina

Těhotenství ve vyšším věku

Dnešní doba s sebou přináší mnoho nových trendů, ačkoli třeba ještě před pár lety odsuzovaných. Zatímco dříve bylo zcela běžné, že ženy měly první dítě ve věku kolem 20 let,

Rodina

Přípravy na důstojné stárnutí

Dožíváme se stále vyššího věku a počet narozených dětí je nižší než v minulosti. Počet starších lidí v České republice se tak postupně zvyšuje. Podle nedávno zveřejněných statistických údajů žilo

Rodina

16 dní proti genderovému násilí

Už je tomu šest let, co byl 25. listopad oficiálně vyhlášen Valným shromážděním OSN za Mezinárodní den proti násilí na ženách. Toto datum bylo vybráno kvůli události, která se odehrála