Počet embryí při transferu. Méně je více.

Počet embryí při transferu. Méně je více.

Umělé oplodnění. S tímto pojmem se setkáváme v současné době velmi často. Umělé oplodnění pomáhá párům splnit si sen – mít vytouženého potomka. Jedná se o páry, kde jsou partneři starší, ale také o případy, kde věk nepředstavuje překážku. Pokud se pár snaží neúspěšně o dítě více než rok, je dobré navštívit lékaře. Problém může být na straně partnerky, ale v mnoha případech i na straně muže. Pokud Vám lékař doporučí umělé oplodnění – je jedno zda se bude jednat o IVF nebo ICSI, budete mu klást spoustu otázek. Bude Vás zajímat, jak to proběhne, kde a kdy, ale i počet embryí, které se použijí. Při umělém oplodnění často dochází k vícečetnému těhotenství, v závislosti na tom, kolik embryí bylo ženě podáno.

U starších žen jste se téměř dosud mohli setkat s názorem, že čím více, tím lépe. Čím více embryí se použije, tím větší je šance, že žena otěhotní. Limit embryí se liší od země, kde se provádí: v Německu a ve Velké Británii jsou to maximálně 3 embrya v jednom cyklu, ve Spojených státech jich je tam už pět… U nás využívají reprodukční centra limit 1 až 2 embrya.

Existuje ale diskutabilní případ z USA, kde pomocí umělého oplodnění Nadya Suleman odnosila a porodila najednou osm dětí! Historie „osmerčiat“ prošla celým světem. Ona a její děti měly štěstí, že jsou v pořádku a vše dopadlo bez komplikací. Ale tento případ nemusí být samozřejmostí i u jiné ženy, říká Scott Nelson z Univerzity of Glasgow.

„Riziko komplikací se obecně zvyšuje v případě vícenásobného těhotenství vždy. Hrozí bolesti zad až preeklampsie, čili i nebezpečně vysoký krevní tlak. Ale největším problémem je fakt, že děti přicházejí na svět velmi brzy, někdy už v 25. nebo 26. týdnu těhotenství. Riziko, že nepřežijí je vysoké a pokud přežijí, mají často trvalé následky. “

Méně je více, nebo lépe řečeno: více záleží na kvalitě embryí jako na množství. Země jako Švédsko a Belgie tuto myšlenku realizují už dávno. Ačkoliv se u nich v laboratoři vyprodukuje 5 až 7 embryí, do dělohy se implantuje jen jedno. Vybírá se to, které vypadá nejzdravější a nejúspěšnější. Hodnotí se přitom velikost, tvar a další aspekty. Všechna ostatní embrya jsou zmrazeny pro případ pozdějšího pokusu oplodnění.

Způsob zmrazování embryí je možný i u nás. Embrya se mohou zmrazit buď ihned v den odběru, nejpozději však do 5. dne. Čím později je zamrazí, tím jejich množství klesá. Výhodou je, že nám zůstanou ty nejkvalitnější embrya.

Embrya se mrazí v kryokontejnerech za pomoci ochranných látek – kryoprotektant. Ty zabraňují vzniku ledových krystalků, které by mohly zničit membránu buněk.

Zamrazování je vhodné i pro páry, které již například jedno dítě díky umělému oplodnění mají, ale v budoucnu by chtěli ještě další.

Scott Nelson je názoru, aby se použilo jedno, maximálně dvě embrya. Je však nutné, aby lékaři rozlišovali případ od případu. Bere se v úvahu mnoho faktorů, a to například věk, kvalita embryí nebo jak dlouho se již žena snaží otěhotnět.

Previous Riziko pro těhotné ženy
Next Svalové křeče v těhotenství

About author

You might also like

Rodina 0 Comments

Rodiče s dětmi slavili svůj den v ZOO

Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádalo ve spolupráci se ZOO Praha a nestátními neziskovými organizacemi netradiční oslavu Mezinárodního dne rodiny. Akce se konala 16. května v Zoologické zahradě Praha a

Rodina 0 Comments

Těhotná v zimě

Před tím než nastalo horké léto a sluneční paprsky krášlily téměř každý den, dozvěděly jste se úžasnou zprávu – jste těhotná. Léto je už ale za námi a to znamená,

Rodina 0 Comments

První příznaky těhotenství

Ještě, než se dostaví menstruace, případně vyjde těhotenský test, jsme zvědavé i netrpělivé, zda se naše snažení o miminko podařilo. Těhotenství lze určit nejprve nejistými, pak pravděpodobnými a nakonec jistými,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply