Počet embryí při transferu. Méně je více.

Počet embryí při transferu. Méně je více.

Umělé oplodnění. S tímto pojmem se setkáváme v současné době velmi často. Umělé oplodnění pomáhá párům splnit si sen – mít vytouženého potomka. Jedná se o páry, kde jsou partneři starší, ale také o případy, kde věk nepředstavuje překážku. Pokud se pár snaží neúspěšně o dítě více než rok, je dobré navštívit lékaře. Problém může být na straně partnerky, ale v mnoha případech i na straně muže. Pokud Vám lékař doporučí umělé oplodnění – je jedno zda se bude jednat o IVF nebo ICSI, budete mu klást spoustu otázek. Bude Vás zajímat, jak to proběhne, kde a kdy, ale i počet embryí, které se použijí. Při umělém oplodnění často dochází k vícečetnému těhotenství, v závislosti na tom, kolik embryí bylo ženě podáno.

U starších žen jste se téměř dosud mohli setkat s názorem, že čím více, tím lépe. Čím více embryí se použije, tím větší je šance, že žena otěhotní. Limit embryí se liší od země, kde se provádí: v Německu a ve Velké Británii jsou to maximálně 3 embrya v jednom cyklu, ve Spojených státech jich je tam už pět… U nás využívají reprodukční centra limit 1 až 2 embrya.

Existuje ale diskutabilní případ z USA, kde pomocí umělého oplodnění Nadya Suleman odnosila a porodila najednou osm dětí! Historie „osmerčiat“ prošla celým světem. Ona a její děti měly štěstí, že jsou v pořádku a vše dopadlo bez komplikací. Ale tento případ nemusí být samozřejmostí i u jiné ženy, říká Scott Nelson z Univerzity of Glasgow.

„Riziko komplikací se obecně zvyšuje v případě vícenásobného těhotenství vždy. Hrozí bolesti zad až preeklampsie, čili i nebezpečně vysoký krevní tlak. Ale největším problémem je fakt, že děti přicházejí na svět velmi brzy, někdy už v 25. nebo 26. týdnu těhotenství. Riziko, že nepřežijí je vysoké a pokud přežijí, mají často trvalé následky. “

Méně je více, nebo lépe řečeno: více záleží na kvalitě embryí jako na množství. Země jako Švédsko a Belgie tuto myšlenku realizují už dávno. Ačkoliv se u nich v laboratoři vyprodukuje 5 až 7 embryí, do dělohy se implantuje jen jedno. Vybírá se to, které vypadá nejzdravější a nejúspěšnější. Hodnotí se přitom velikost, tvar a další aspekty. Všechna ostatní embrya jsou zmrazeny pro případ pozdějšího pokusu oplodnění.

Způsob zmrazování embryí je možný i u nás. Embrya se mohou zmrazit buď ihned v den odběru, nejpozději však do 5. dne. Čím později je zamrazí, tím jejich množství klesá. Výhodou je, že nám zůstanou ty nejkvalitnější embrya.

Embrya se mrazí v kryokontejnerech za pomoci ochranných látek – kryoprotektant. Ty zabraňují vzniku ledových krystalků, které by mohly zničit membránu buněk.

Zamrazování je vhodné i pro páry, které již například jedno dítě díky umělému oplodnění mají, ale v budoucnu by chtěli ještě další.

Scott Nelson je názoru, aby se použilo jedno, maximálně dvě embrya. Je však nutné, aby lékaři rozlišovali případ od případu. Bere se v úvahu mnoho faktorů, a to například věk, kvalita embryí nebo jak dlouho se již žena snaží otěhotnět.

Previous Riziko pro těhotné ženy
Next Svalové křeče v těhotenství

About author

You might also like

Rodina 0 Comments

Život s dítětem: Rozdělení úkolů

Dítě je zde. Jak by měl vypadat život v trojici? Jak se rozdělí úkoly? Má být mateřství nebo otcovství hlavním zaměstnáním nebo se dá skloubit práce s rodičovstvím? S narozením

Rodina 0 Comments

Praktické rady při prodeji a koupi vozu nebo jak se nenechat nachytat

Ojeté auto můžete prodat přes inzerát. Můžete ho vystavit do autobazaru nebo prodat přímo prodejci. Při prodeji auta přes inzerát můžete dostat více peněz než přes autobazar. Autobazar si v

Rodina 0 Comments

Rodiče s dětmi slavili svůj den v ZOO

Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádalo ve spolupráci se ZOO Praha a nestátními neziskovými organizacemi netradiční oslavu Mezinárodního dne rodiny. Akce se konala 16. května v Zoologické zahradě Praha a

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply