Ploty a jejich funkce
2.7.2016 1428 Views

Ploty a jejich funkce

Ploty jsou od nepaměti zcela běžnou součástí našich domů a hlavně pozemků. Jsou už tak spjaté s naším bydlením, že si jejich přítomnost vlastně ani neuvědomujeme a už vůbec nepřemýšlíme nad jejich funkcemi. Proto si je pojďme připomenout. Jaký majitel, takový plot? Ne nadarmo se říká, že plot je vizitkou majitele domu a pozemku. Je to totiž to první, co vám při vstupu udeří do očí a řeknete si: „Hmm, tak to už hej, takto tento majitele se velmi dobře stará o svůj majetek.“ Nebo: „Proboha, vždyť se kolem tohoto plotu bojím projít, vždyť se na mě snad zhroutí, co je to za člověka? No když je i jeho dům v takovém stavu, tak nashledanou … „. Je to prostě tak, že jak si v případě bytu v první řadě všímáme dveře a předsíň, tak si v případě pozemku s rodinným domem všímáme plot. Když dobře vypadá, tak dobře funguje A tak jsme se vlastně dostali k první funkci plotu, které můžeme dát přívlastek estetická nebo vizuální. Pro celkové pojetí a vytvoření dojmu je tato funkce velmi důležitá, i když si možná řeknete, že důležitějším než vzhled je kvalita plotu. Ale nejdou tyto dvě vlastnosti ruku v ruce? Je totiž zřejmé, že když plot vypadá, že už přežil minimálně dvě světové války a jednu apokalypsu, ani jeho technický stav nebude zrovna nerůžovější. Estetický vzhled a kvalita plotu jsou totiž dva neoddělitelné atributy každého oplocení.

Plot a architektura Plot je bezpochyby významným architektonickým článkem, který je třeba od samého začátku projektování domu začlenit do našich plánů. Jak jsme již zmínili, do značné míry totiž vytváří dojem z celé stavby. A to je velmi dobrý důvod pro to, aby materiál vybraný na oplocení ze vstupní části pozemku harmonicky ladil s materiálovým a barevným ztvárněním fasády. Samozřejmě, jsou zde i další podmínky výstavby plotu: neměli bychom například zapomenout ani na zakomponování vstupní branky a brány určené pro vjezd vozidel a také poštovní schránky. Počítat musíme i se začleněním elektroměrů a plynoměrů, které prostě musí být volně přístupné z ulice.

Primární je ochrana Přestože jsme tento článek začali definicí estetické funkce plotu, jeho primární funkcí je však samozřejmě ochrana. Je to přesně tak, jako když kdysi města a panství před nepřáteli chránili mocné hradby. Konečně, stále platí: Můj dům, můj hrad. Plot nám dává pocit bezpečí a ochrany a vizuálně říká všem okolo, že tady bydlíte vy a ať se nesmějí proniknout bez dovolení vstoupit na váš pozemek. Navíc v majiteli pozemku vzbuzuje jakýsi pocit hrdosti na své vlastnictví. No na druhou stranu na základě plotu můžeme zjistit, že tento majitel není na svůj pozemek a dům vůbec hrdý a že mu je jedno, jak spolu s plotem vypadá a působí. A nezáleží přitom, zda jde o plot z pletiva, dřevěný, betonový nebo živý. Jednoduše – plot má chránit, ohraničovat pozemek, dobře vypadat a být kvalitně zhotoven.

Previous Stan i na festival, i do zahrady
Next Jak si vybrat dobré ubytování na dovolené?

About author

You might also like

Bydlení - Reality

Stavba svépomocí – jistě, je to možné

Za totalitních časů to bylo prakticky na denním pořádku. Semkla se celá rodina, ruku k dílu přiložili kamarádi i sousedé z vesnice a stavba svépomocí byla hotova do několika let.

Bydlení - Reality

Podsvícené stoly jako stvořené pro párty

Žádná oslava se neobejde bez toho, aby se na stole, stěnách nebo pod stropem nenacházela nějaká speciální ozdoba. Přelom let se pokládá za významnou a zejména kolektivní oslavovanou událost, která

Bydlení - Reality

Stavba svépomocí není nereálná

Někdo by se do této oblasti za žádných okolností nehnal. Stavba svépomocí přináší celou škálu úskalí a nepříjemných překvapení pokaždé, když cokoliv nevyjde podle plánu. Navíc se zaručujete vlastním jménem,