Plodné dny a neplodné dny
27.8.2017 865 Views

Plodné dny a neplodné dny

Chtěly byste miminko? Některé ženy otěhotní snadno, jiné se na to musí řádně připravit. Existují určitá pravidla, podle kterých se ženské tělo většinou chová. Menstruační cyklus, počínaje 1. dnem a konče posledním dnem menstruace, trvá v průměru 30 dní. Během této doby ve vašem těle proběhnou plodné a neplodné dny. Nejpravděpodobnější možnost otěhotnět je uprostřed, mezi dvěma menstruacemi. Nepravděpodobné je otěhotnění naopak těsně po menstruaci.

Plodné dny a neplodné dny během menstruačního cyklu

Ze všeho nejdříve potřebujete zjistit, kdy u vás během jednoho cyklu dochází k ovulaci. Právě a jen tehdy jste připravena otěhotnět. Když se ženské pohlavní buňky (vajíčka) uvolní, žijí přibližně 6 -12 hodin a během této doby mohou splynout mužské pohlavní buňky s ženskými. Podle studií mají mužské pohlavní buňky (spermie) oplozovací schopnost 2 – 3 dny. V době plodných dnů vaše tělo vytváří hlen, ve kterém mohou spermie žít až 5 dní. Během jednoho cyklu se uvolňuje jen jedno vajíčko. Existuje několik způsobů, které vám pomohou určit plodné dny.

Tři základní znaky, jak určit plodné dny

1. Změna bazální teploty

Změnu bazální teploty byste si měly měřit každý den, mimo období menstruace. Nejlépe hned ráno po probuzení, ve stejném prostředí, čase a hlavně v klidu. Naměřené hodnoty zaznamenáte do tzv. záznamové tabulky, kterou si můžete stáhnout ZDE. Během jednoho cyklu probíhá bazální teplota ve dvou fázích. První fáze ukazuje teploty o několik desetin stupně nižší než v druhé fázi cyklu. Nejvhodnější doba pro otěhotnění nastává bezprostředně před ovulací nebo v době ovulace, kdy dochází k mírnému poklesu teploty. Více o bazální teplotě se můžete dozvědět v článku, který najdete ZDE.

2. Změna hlenu

Během menstruačního cyklu se mění vzhled děložního hlenu. To jak hlen vypadá, určuje hormon estrogen. Když máte neplodné dny, hlen je hustý a nepropustí spermie. Můžete zažívat pocity sucha. Před dozráním vajíčka a jeho uvolněním se stává hlen řídkým. Spermie tak snadno proniknou až k vaječníkům. Tyto dny se označují jako plodné. Hlen nejvyšší plodnosti je bezbarvý, tažný a vodový. Podle záznamů charakteru hlenu můžete určit, kdy je v daném cyklu nejřidší a nejelastičtější.

3. Změny polohy a konzistence děložního čípku

Děložní čípek si může každá žena sama nahmatat a určit jeho polohu a stav. Nejlepší poloha bývá při podřepu nebo ve stoje s jednou nohou opřenou ve výši. V období těsně po menstruaci bývá čípek tvrdý, nízko položený a branka dělohy na jeho vrchu je uzavřena. S blížící se ovulací začíná měknout a posouvá se vzhůru. Na jeho povrchu se otevírá branka. Pište si průběžný stav děložního čípku. Pokud dojde k měknutí dělohy a jeho posunu vzhůru, blíží se plodné dny.

Pro každý cyklus vyplňujte jeden list.

Do tabulky si denně zaznamenávejte naměřenou teplotu, charakter hlenu, polohu a stav děložního čípku.

Případné bolesti či napětí v prsou, bolest v podbřišku a pohlavní styk.

Zapište si i okolnosti, které mohou ovlivnit teplotu, jako je například nemoc a stres.

Plodné dny nutí ženy k nevěře

Muži mnohem ochotněji než ženy podléhají volání sexuální touhy a dopouštějí se vztahů na jednu noc. Jenže! Podle odborníků ženy jsou věrnější než muži jen tehdy, pokud mají právě neplodné dny. Kolem ovulace jejich mozky totiž ovládnou hormony a podléhají touhám stejně jako muži.

Z experimentální studie vypracované na francouzské Université de Bretagne-Sud vyplynulo, že v šestém až čtrnáctém dny cyklu jsou ženy o 25 % ochotněji souhlasit s nabídkou na sex.

Previous Bolest zad v těhotenství - co pomáhá při bolestech zad?
Next Dětský bazar, kde se dá nakoupit levněji

About author

You might also like

Rodina

Život s dítětem: Rozdělení úkolů

Dítě je zde. Jak by měl vypadat život v trojici? Jak se rozdělí úkoly? Má být mateřství nebo otcovství hlavním zaměstnáním nebo se dá skloubit práce s rodičovstvím? S narozením

Rodina

Krásná v každém období

Čekáte miminko a trápí vás představa, že během několika následujících měsíců budete moci kvůli zvětšujícímu se bříšku nosit jen nelichotivé volné svršky, tepláky s gumou v pase a laclové kalhoty?

Rodina

V čom do spoločnosti, ak ste tehotná?

Spoločenské akcie sú určené aj pre tehotné dámy. Veď tehotenstvo predsa nie je žiadnou prekážkou. Stačí sa len dokonale pripraviť, na akcií sa zďaleka vyhýbať alkoholickým nápojom a aj bez