Pěstujeme bylinky v květináči
5.7.2016 1196 Views

Pěstujeme bylinky v květináči

Období jara je stále blíž a blíž. Je to čas, kdy se nám vstává snadněji, slunce svítí častěji a na okenních parapetech se mohou závodit v růstu bylinky. Potěší oko, navodí atmosféru jarního období a skvěle chutnají. Nepotřebujte velkou zahrádku, abyste potěšili svou duši, oko i chuťové pohárky. Mnohé bylinky se totiž skvěle pěstují i v květináči.

Začínáme … Každý kdo se rozhodne pro bylinnou „zahrádku“, bude potřebovat trpělivost, kvalitní substrát a hliněný květináč, případně několik. Bylinky ve většině vyžadují sušší prostředí, které jim umí hlína zajistit lepší než plast. Z toho důvodu nejsou ideální pro pěstování ani samozavlažovací květináče . Jedině petržel a pažitka vyžadují více vlhkosti. I zde ale platí, že na spodek květináče je vhodné postavit drenážní vrstvu. Jak hlína je ideální směs rašeliny a listovky, případně přímo substrát pro bylinky. Půdu prokypřete a vysejte semínka, klíčit by měly za jeden až dva týdny.

Skupinový výsev Není to žádná novinka, že bylinkám se více daří v skupinkách. Vyžadují totiž podobné podmínky a společně si vytvářejí ideální mikroflóru pro růst. Velmi efektivní je i květináč připomínající soudek s různými otvory po stranách, kde raší bylinky. Je nejen praktický, ale i velmi efektivní. Pokud jde o dekoraci, rozhodně však nevyčerpává všechny možnosti doma pěstovaných bylinek.

Krása zdraví Bylinky jsou pěkné, zdravé i chutné. Okenní parapet není jediné místo, kde mohou svou zelenou energií zkrášlovat prostředí. Ideální na okno jsou slunce milující druhy bazalky, pažitky, oregana, petržele, tymiánu, majoránky a šalvěje. Vavřín i máta umí být dokonalé iv sluneční vstupní hale, mátě dokonce dobře udělá i vlhký vzduch koupelny. Jedinou podmínkou je přístup přirozeného světla. Z něj totiž bylinky získávají nejen energii, ale i aromatické látky.

Aloe klidně postavte jako symbol zdraví vedle lékárničky, levandule je přímo stvořená do ložnice a obývací pokoj zase přivítá ráda šalvěj. Příjemná bylinná vůně a výzdoba může dýchat z každého koutu ve vašem příbytku. A pak při vaření, nebo přípravě zdravého čaje, bude stačit jen oběhnout pokoje.

Udržování při životě Jelikož bylinky žijí v malých květináčích, neopomenout na pravidelnou péči a dodávání organického hnojiva. Ne na dopisy, zásadně pouze ke kořenům. Jenže bylinky na přímou konzumaci by neměly přijít do styku s hnojivem alespoň dva týdny před konzumací. Za zvážení tedy stojí i výměna zeminy a použití kvalitního substrátu. Přestože si bylinky oblíbíte, o rok je budete muset vysadit znovu. Nejsou totiž trvalky na několik let. Navíc jedno vegetační období vydrží ve zdraví i bez hojení.

Previous Zvýrazněte svoji krásu ve svatební den
Next Prozkoumejte důležitost zaměstnání

About author

You might also like

Bydlení - Reality

Rodinné domy na klíč přinášejí své výhody

Aktuální neúprosná doba je časově velmi nákladná.Finance sehrávají nejdůležitější roli v našem životě. Právě z těchto důvodů je čas velice choulostivou otázkou při výstavbě rodinného domu. Asi každý by si

Bydlení - Reality

Plánování kuchyně: Trvejte na svém

Při určování, která místnost se stane kuchyní, se naštěstí nemusíte trápit. Už je to v rámci dispozičního řešení předem definované. Plánování je však i přesto stále aktuální. Zařízení změní prostor

Bydlení - Reality

Otevřená kuchyně: Pozitiva designu

Otevřený prostor není v dějinách architektury žádnou velkou neznámou. Moderní stavby ho povýšili na důležité společenské centrum. Zatímco kuchyň organicky i vizuálně srostla s obývacím pokojem, vyžádalo si jistý čas.