Péče o kytice květin ve váze
4.4.2017 1052 Views

Péče o kytice květin ve váze

Která žena by neměla ráda květiny, a co teprve když dostane od někoho blízkého řezanou kytici. Aby taková kytice květin dlouho vydržela a neuvadla hned po několika dnech, je zapotřebí se o ni starat hned od začátku. Co je k tomu zapotřebí? To vše si nyní vysvětlíme. Již samotná přeprava kytice z květinářství vyžaduje určitou starost.

Kytice květin, kterou si necháme uvázat, by měla být po celou dobu přepravy zabalena v papírovém obalu. Není to jen z důvodu, aby se květiny nepoškodily, ale zejména proto,  aby se k ní nedostalo světlo. Pokud je to možné, požádáme také květinářku o zabalení stonků do vlhkého papíru nebo ubrousku. Poté bychom co nejrychleji měli spěchat, uložit kytici do vázy.

Snazší to má ten, kdo si objedná kytice online v některém z mnoha eshopů, a využije možnosti kurýra. Taková donáška květin je jednoduchý způsob, jak zajistit veškerou potřebnou ochranu, aby se kytice nijak nepoškodila a vydržela nadále svěží a čerstvá. Kurýři, jenž se rozvozem květin zabývají, převážejí ve speciálních boxech, které jsou přímo uzpůsobeny pro přepravu květin.

Seříznutí kytice květin

Každá kytice, ať se již jedná o kytice online nebo o klasické osobní vyzvednutí, by měla být seříznuta u stonků. To provede již květinářka při samotném vázání, další seříznutí by se mělo provést před tím, než je kytice vložena do vázy a poté každé tři dny. Určitě je dobré, pokud si o jednotlivých květinách v kytici něco přečteme, protože každý druh chce něco jiného. Některé květiny se seřezávají, když mají poupata, jiné zase až když začínají kvést. Jinak však  vždy platí zásada, že květiny by se měly seřezávat ráno nebo až večer. Je to dáno tím, že v tyto doby mají v sobě květiny dostatečné množství vody a dalších výživných látek a netrpí tak tolik.

Příprava kytice květin v květinářství

Jak již bylo zmíněno na začátku, když využijeme e-shop a rozvoz květin je to zcela bez starostí. Když však jdeme do květinářství sami, dáváme pozor na to, aby každá květina byla před uvázáním do kytice vyndána z chladicího boxu, protože pak květiny déle vydrží.  Kytice kytic by měla být pak zabalena do papírového obalu a stonky do vlhkého ubrousku. Pozor, nikdy nevkládáme kytici do igelitového sáčku nebo tašky, protože to by se zapařila a ihned by uvadla .

Výběr vázy a čistota

I výběr vázy je důležitý. V každém případě musí být váza dostatečně velká, aby se tam květiny nemačkaly a měly dostatek prostoru. Nedoporučuje se používat keramické vázy, protože i přesto že je vyčistíme, tak se v nich drží různé nečistoty, které mají za následek uvadání.

Po výběru vázy, bychom ji měli důkladně vyčistit, k tomu můžeme vázy využít i přípravek s chlórem, jako je savo a pak vázu vymýt čistou vodou, ničemu to nevadí. Když nám začne kytice uvadat, vyměníme vodu ve váze za vlažnou vodu a necháme ji tam několik hodin. Vlažná voda způsobí oživení kytice kytic.

Voda

Voda může velmi snadno květinám ublížit nebo je naopak osvěžit. Voda do vázy by měla být nejlépe převařená a odstátá v pokojové teplotě. Nikdy používáme dešťovou vodu, protože je infikovaná mikroby a nečistotami, tím bychom jistě kytici mohli brzo vyhodit. Voda by se měla měnit ideálně po třech dnech a stonky před vložením do čisté vody vždy seříznout.

Kam kytici umístit

Váza s kyticí by měla stát v chladnější místnosti, nejlepší je určitě chodba. Řezané květiny také nemají rády přímé světlo, průvan nebo polostín. Kyticím také škodí blízkost zrajícího ovoce, protože vytváří etylen, který neblaze působí na květiny a zapříčiňuje jejich uvadání.

Previous Akné a nečistá pleť v těhotenství
Next Nachlazení v těhotenství

About author

You might also like

Bydlení - Reality

Plánujeme zahradu. Sezóna se blíží

Jak se to říká? Dobrý plán je padesát procent úspěchu? Nuž tak či onak, platí to iv případě naší zahrady. Sezóna se totiž neoddiskutovatelně blíží a my bychom už měli

Bydlení - Reality

Podsvícené stoly jako stvořené pro párty

Žádná oslava se neobejde bez toho, aby se na stole, stěnách nebo pod stropem nenacházela nějaká speciální ozdoba. Přelom let se pokládá za významnou a zejména kolektivní oslavovanou událost, která

Bydlení - Reality

Podle čeho rozpoznáme luxusní nábytek?

Ptáka poznáš po peří, nábytek po materiálu. Abychom vám lépe ozřejmili, jak rozpoznat luxusní nábytek na první pohled, dovolili jsme si mírně pozměnit staré známé přísloví. Kontakt s bohatstvím První