Ovocná zahrada: Únor ve znamení řezů
24.4.2016 1455 Views

Ovocná zahrada: Únor ve znamení řezů

Rychlá výstavba rodinných domů si vyžádala svou daň. Malé pozemky s trávníkem a několika tújemi nejsou stavěné na to, aby se staly domovem pro ptáky. Hnízdění bez stromů není bohužel možné. Ovocné stromy, které vyžadují celoroční péči, jsou v satelitních městečkách spíše raritou.

Krásná úroda Zahrádkářský kalendář v únoru říká, že ti, co se z ovocných stromů mohou doma těšit, se mají postarat o řez. Pokud patříte k zahrádkářských nováčkům a myslíte to s přírodou seriózní, zavolejte si na pomoc souseda nebo profesionála. Ovocný strom se vám za vaši snahu odmění krásnou úrodou. Nejprve prořízněte bobuloviny, které potřebují zmladit. Zaměřte se na zčerná výhonky starší než čtyři roky. Při těchto úkonech by neměla teplota hlásit, že je pod nulou.

Raší dříve Na řez meruněk a broskví si musíte počkat do května. V únoru realizujete jen řez drobného ovoce, které pučí dříve než ostatní ovoce. Stromy nás nejenže chrání, ale i sami potřebují ochranu. Škůdci představují základní zahrádkářský problém. V tomto období byste je měli mechanicky odstranit. Z tohoto důvodu byste seříznuté větve měli odnést ze zahrady či sadu. Můžete je případně i spálit. Při této příležitosti zkontrolujete i pevnost opěrných kolíků.

Co je borka Pro začátečníky může být složité odstranit borku – vrchní odumřelou vrstvu kmene a větví dřevin. Její odstranění realizujeme drátěným kartáčem. Pozor ale, abyste nepoškodili mladou a zdravou kůru. Poprvé se asi nevyhnete tomu, abyste trošku neudělali ranky. Ty ošetříte vhodným roztokem a vápennou směsí. A boj s lišejníky a mechy může tímto okamžikem začít. S chemickými přípravky zacházejte opatrně a zejména, pokud to vyhodnotíte za nezbytné. Na konci února a března nezapomeňte provést řez révy.

Previous Správný typ garáže: rozhodněte se správně!
Next Rh faktor budoucí maminky

About author

You might also like

Bydlení - Reality

Stavba svépomocí – jistě, je to možné

Za totalitních časů to bylo prakticky na denním pořádku. Semkla se celá rodina, ruku k dílu přiložili kamarádi i sousedé z vesnice a stavba svépomocí byla hotova do několika let.

Bydlení - Reality

Nepodceňujte výběr vhodné realitky

V aktuální době se snad ani nedá nezávazně vložit inzerát o prodeji nemovitosti, aby vás vzápětí nekontaktovala realitka. Dokonce i přes upozornění v inzerátu, že si nepřejete, aby vás realitka

Bydlení - Reality

Pestrobarevná kuchyň! Proč ne?

Pestrost na talíři umí vždy pohladit naše oko. Proč si tedy nepřipravit pastvu pro naše oči i jinak než barevnou gastronomií? V kuchyni nemusíme mít sterilní pořádek ani barvy. Nejde