Návrh na zvýšení životního minima
16.11.2005 1184 Views

Návrh na zvýšení životního minima

Od 1. ledna 2006 by se mělo zvýšit životní minimum. Takový je návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, který odeslalo dne 2. listopadu t. r. do vnějšího připomínkového řízení. Pokud kabinet návrh schválí, vzrostou částky na výživu a ostatní základní osobní potřeby o 1,7 % a částky na domácnost přibližně o 4 %. Životní minimum samostatně žijícího dospělého se zvýší ze současných 4300 na 4420 Kč.

Životní minimum je společensky uznanou hranicí příjmů, pod kterou nastává stav hmotné nouze. V současné době je dvousložkové. Jsou v něm zahrnuty nezbytné náklady na osobní potřeby (výživa a další) a náklady na domácnost (tedy i na bydlení).

O valorizaci životního minima rozhoduje vláda svým nařízením. Podmínky stanoví zákon. Kabinet je povinen zvýšit životní minimum v případě, že úhrnný index spotřebitelských cen vzroste v rozhodném období o více než 2 %. V rozhodném období, tj. od října 2004 do září 2005, vzrostly spotřebitelské ceny o 2,2 %.

Podle návrhu se částky životního minima na osobní potřeby a částky na domácnost zvýší diferencovaně, a to plně v souladu se zákonem a podle skutečného vývoje spotřebitelských cen. Návrh na diferencovanou úpravu vychází ze skutečnosti, že ceny základních životních potřeb, především potravin, rostly pomaleji, zatímco ceny v oblasti bydlení rostly rychleji.

Částky životního minima na výživu a ostatní základní osobní potřeby jsou stanoveny v pěti úrovních s tím, že u nezaopatřených dětí jsou odstupňovány podle jejich věku. Částky životního minima k zajištění nezbytných nákladů na domácnost jsou stanoveny ve čtyřech úrovních podle počtu osob posuzovaných společně v rámci jedné domácnosti.

Životní minimum samostatně žijícího člověka měsíčně vzroste o 120 Kč, tj. na 4420 Kč, bezdětného páru pak o 180 Kč, tj. na 7430 Kč. Matkám samoživitelkám s jedním dítětem vzroste životní minimum podle věku dítěte o 170–180 Kč, tj. na 6780–7560 Kč, úplným rodinám s jedním dítětem pak podle věku dítěte o 230–240 Kč, tj. na 9810–10 590 Kč. Celková úroveň životního minima úplné čtyřčlenné rodiny s nezaopatřenými dětmi se navrhovanou úpravou měsíčně zvýší podle věku dětí o 260–280 Kč, tj. na 11 560–13 120 Kč. U pětičlenné úplné rodiny s nezaopatřenými dětmi dojde ke zvýšení životního minima o 310–340 Kč, tj. na 13 710–16 050 Kč.

Previous Aktuální situace starobních důchodců v České republice
Next ODS a nepodpora rodin

About author

You might also like

Sociální dávky

Nárok na přídavek na dítě a rodičovský příspěvek

Obracím se na vás s následujícím dotazem. Jsem na mateřské dovolené (synovi je 2,5 roku). V říjnu minulého roku se mi narodil druhý syn. Před mateřskou dovolenou jsem nebyla zaměstnaná,

Sociální dávky

Reakce MPSV na článek HN „Škromach určil dávky na bydlení“

Ministerstvo práce a sociálních věcí nesouhlasí s tvrzeními v článku Hospodářských novin (Škromach určil dávky na bydlení, 27. 7. 2005, str. 1), ve kterém se jeho autor věnuje změnám v

Sociální dávky

Vyšší příspěvek pro zdravotně postižené

Od začátku příštího roku budou lidé, kteří pobírají příspěvek na provoz motorového vozidla a individuální dopravu, dostávat až o 776 Kč více. Rozhodl o tom místopředseda vlády a ministr práce