Krvácení během těhotenství
13.6.2017 725 Views

Krvácení během těhotenství

Někdy si příroda s těhotnými ženami zahrává. U asi 200 těhotných žen je někdy běžné, že v obvyklém termínu příjezdu menstruace krvácejí, i když jsou už těhotné. Tyto ženy tak přijdou poměrně později nato, že jsou vlastně těhotné. Pokud však žena ví, že čeká dítě a začne krvácet, dostaví se panika. Přichází velký strach pro případ ztráty dítěte.

Hra hormonů Existují i smutné důvody v případě krvácení v těhotenství – mimoděložní těhotenství nebo dokonce potrat. Naštěstí, většina krvácení, které se vyskytují hlavně na začátku těhotenství, patří mezi neškodné. Lehké krvácení – špinění – jen zřídka ukazuje na nějaké komplikace.

Krvácení je způsobeno i hormonálními změnami v těle. Dalším důvodem pro krvácení v těhotenství může být to, že pochva je velmi prokrvená. Takže po návštěvě gynekologa nebo po silnějším sexuálním styku může dojít k menším poraněním, které způsobí krvácení. Nazývá se to i tzv. „Kontaktní krvácení“.

Jedna z pěti těhotných žen krvácí v raném těhotenství

U více než 20 procent všech těhotných žen v prvním trimestru, tedy v prvních 3 – 4 měsících, může dojít ke slabému krvácení. Obvykle je neškodné a nemá vliv na dítě. „Samozřejmě, žádné krvácení byste neměli brát na lehkou váhu, i když je to jen pár kapek“, říká profesor Franz Kainer, ředitel kliniky perinatální medicíny v Mnichově. „Krvácení je varovným signálem, a proto musí být vždy objasněna příčina vzniku. Při mírném krvácení je potřeba navštívit ošetřujícího gynekologa, při rozsáhlém krvácení Vás může lékař poslat na kliniku.“

Ultrazvukové vyšetření poskytuje informace

Gynekolog nejprve zkoumá vnější a vnitřní prostor v pochvě, aby zjistil případné poranění. Pak se dělá ultrazvuk – buď vaginální, nebo přes břicho – čímž zkontroluje, zda těhotenství nebylo přerušeno.

Obvykle se dělá i krevní test, ve kterém se měří hodnota těhotenského hormonu HCG. Ten může ukázat, zda nedochází k potratu.

Extrémně vysoká hodnota HCG nebo ultrazvuk, který poukazuje na tzv. mola, může poukázat na velmi vzácnou příčinu krvácení v raném těhotenství: v jednom z 3000 případů dochází k tzv. hidatinóznej moli (degenerace tkáně placent). Tehdy je nutné provést kyretáž.

Pokud krvácení pochází z placenty

Krvácení v druhé polovině těhotenství je méně pravděpodobné, ale může být nebezpečné pro matku a její dítě. Většina krvácení v druhé polovině těhotenství je spojených s placentou.

Jedná se většinou o placentu praevia – kdy je placenta uložena příliš hluboko dolů a může tak dítěti dokonce zablokovat zdroj živin. Přibližně 0,5 procent všech těhotných žen je ovlivněných tímto problémem.

V závislosti na konkrétním nálezu může žena zůstat na lůžku, případně rovnou v nemocnici na pozorování, aby se zabránilo hrozícímu předčasnému porodu.

Krvácení spojené s placentou praevia je bezbolestné. Na rozdíl od celkového odloučení placenty, kdy žena pociťuje velmi silné bolesti. Břicho je citlivé na dotek a tvrdé jako skála. Krvácení navenek je často mírné, naopak může dojít k silnému vnitřnímu krvácení, které může být fatální.

Bolesti a jasně červená krev jsou varovné příznaky

Pokud se k bolestem přidají i břišní křeče, je to často kritické. Také barva krve a rozsah krvácení mohou významně ukázat na příčinu. Pokud je krvácení stejně silné jako během menstruace a krev má jasně červenou barvu, neprodleně navštivte gynekologa nebo nejbližší nemocnici. Riziko potratu je v tomto případě vysoké.

I při placentě praevia má krev světlou barvu. Při předčasném odloučení placenty je naopak krev tmavě

červená.

Profesor Gembruch z Německé společnosti pro gynekologii a porodnictví varuje před pravidelným a silným krvácením, bez ohledu na jakékoli období těhotenství. „Když je krvácení spojené s bolestí, jde často o předčasné stahy, které mohou vést k předčasnému porodu. Pokud je plod již životaschopný, tzn. Od 22. týdne těhotenství, by měla těhotná žena s krvácením navštívit přímo nejbližší nemocnici. Pokud je tam perinatální centrum s neonatálním oddělením, mohou lékaři přivést dítě na svět a poskytnout mu okamžitou péči.“

I porod se občas ohlašuje slabým krvácením

Na konci těhotenství je u poměrně hodně žen krvácení běžným jevem. Jedná se o tmavou krev a je neškodná. U jedné z pěti těhotných žen, které krvácejí slabě, dochází právě k připravování pochvy a dělohy na porod.

Těhotné ženy mají dobrý pocit, když si mohou být jisté, že jejich obavy nejsou opodstatněné. V případě krvácení v těhotenství je určitě lepší jít jednou na kontrolu než později litovat.

 

Previous Třetí trimestr těhotenství
Next Těhotenství a dovolená - dovolená v těhotenství.

About author

You might also like

Rodina

Kyselina listová chrání v těhotenství plod

Vědci našli další důvod, proč by měly těhotné ženy přijímat dostatečné množství kyseliny listové. Podle posledních výzkumů má totiž tato látka kromě jiných pozitivních účinků na zdraví dítěte blahodárný vliv

Rodina

Hormonální terapie

Narušený cyklus často zmaří veškeré pokusy mít dítě. Umělé hormony mohou napomoci rovnováze a stimulovat tak dozrávání vajíček. Až u čtvrtiny všech párů je první pokus stát se rodiči marný.

Rodina

Zimní dovolená jako zábava pro těhotné ženy

Co takhle zimní dovolená na horách? Obecně není žádný důvod k tomu, že těhotné ženy by nemohly jít do hor. Ale i zde platí několik pravidel: Při rizicích v těhotenství,