Hmotnostní přírůstek v těhotenství.
7.8.2017 650 Views

Hmotnostní přírůstek v těhotenství.

Bříško roste a s ním i nejistota: Kolik by těhotné ženy měly jíst a kolik je už příliš? Nezdravé stravování během těhotenství může mít negativní účinky na nenarozené dítě. To, že dobrá a vyvážená strava během těhotenství je důležitá, je všeobecně dobře známo. Četné studie dosud ukázaly, že porodní hmotnost dětí má vliv na jejich pozdější zdraví. Děti, které váží při narození méně než tři nebo více než čtyři kilogramy, mají zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky typu II a hypertenze.

„Nebojte se – jakmile začnete kojit, budete mít hmotnost jako před otěhotněním.“ „Buďte při přejídání opatrná – po druhém dítěti jsem už nikdy nezískala svou původní váhu.“ „Jezte, co chcete a kolik chcete – jíte přece za dva!“ To jsou obvyklé rady, s nimiž se setká každá budoucí maminka. Každý má na váhu odlišný názor. Vzhledem k tomu je proto obtížné najít radu, která je ta nejsprávnější. A při pozorování fotografií filmových hvězd a modelek, které jen několik týdnů po porodu vystavují své sexy těla na obdiv, to průměrná žena na mateřské dovolené v reálném životě nemá nejjednodušší.

Jaký přírůstek hmotnosti v těhotenství je „normální“?

Neexistuje konkrétní přírůstek hmotnosti, který lze doporučit pro každou těhotnou ženu. Nižší, menší ženy s podváhou mohou přibrat mnohem méně než žena, která před těhotenstvím trpěla těžkou obezitou. Existují případy, kdy žena s vysokou obezitou přibrala minimum a žena, kterou jste znali jako štíhlou, nabere během těhotenství 20 kilo.

Dokonce i během těhotenství se přibírání na váze v jednotlivých měsících liší – těhotná žena v prvním trimestru přibírá méně než ve třetím trimestru. Zvýšenou hmotnost lze přičíst nejen rostoucímu plodu, ale i tělu matky, které plod vyživuje a chrání. Velkou část tělesné hmotnosti – obzvláště v raném těhotenství – tvoří tekutina (voda), kterou si ukládá tělo. Je potřebná pro krevní oběh dítěte a placentu.

V roce 1930 lékaři doporučovali všem těhotným ženám, aby omezily svůj váhový přírůstek na asi 6,8 kg. V roce 1970 se zdravotní poradenství změnilo, protože si lékaři uvědomili, že příliš velké omezení tělesné hmotnosti během těhotenství může být škodlivé. V květnu 2009, IOM (americký institut medicíny) zveřejnil revidované pokyny. Výzkumníci došli k závěru, že není jisté, zda je správně doporučit jednotný přírůstek váhy pro všechny těhotné ženy.

Jaký váhový přírůstek je tedy správný?

Nejprve je důležité, abyste zvážily Vaši hmotnost před otěhotněním – máte nadváhu, podváhu nebo se nacházíte v normálním rozmezí? Existují dva přístupy, které se běžně používají při určování obezity: tzv. „Body mass index“ (BMI) a měření obvodu pasu. BMI vám pomůže zjistit Vaši váhu ve vztahu k výšce. Měření obvodu pasu naznačí, jak je rozložen tělesný tuk.

BMI je nejčastější způsob, jak zjistit, zda máte nadváhu nebo jste obézní (osoby s vysokou nadváhou). Jde o opatření, které popisují vztah mezi hmotností a výškou. Existují různé názory na pojmy – nadváha nebo obezita. Při BMI mezi 25 a 30 jde obvykle o nadváhu. To samo o sobě není nezbytný problém pro zdraví. Obezita může být problém, pokud již trpíte určitým onemocněním, jako je diabetes mellitus 2. typu.

Zvážit to by měli obézní lidé, kteří mají index tělesné hmotnosti nad 30. Obezita představuje vyšší zdravotní riziko než nadváha.

Vaše tělesná hmotnost sama o sobě není měřítkem toho, jak se daří Vašemu děťátku nebo dokonce, jakou váhu Vaše dítě právě má. To záleží na mnoha faktorech. Před narozením si nemůžete být opravdu jisti, kolik dítě váží. Ultrazvukové a další testy mohou poskytnout odhad hmotnosti dítěte.

Může představovat příliš nízký nebo naopak vysoký přírůstek hmotnosti nějaké problémy?

Ženy, které během těhotenství získají vyšší přírůstek na váze, mají vyšší riziko některých zdravotních problémů. Mohou se setkat s císařským řezem nebo makrozómiou – dítě s porodní hmotností nad 4000 nebo 4500 g. Je také pravděpodobnější, že hmotnost po porodu jen tak lehce neztratí. Vědci si stále nejsou jisti, zda příliš vysoké přibírání na váze během těhotenství také zvyšuje pravděpodobnost, že dítě bude později bojovat s nadváhou nebo obezitou (s vysokou nadváhou).

I hubnutí a podvýživa během těhotenství mohou poškodit vyvíjející se dítě – často tím, že se narodí předčasně nebo se narodí s nízkou porodní váhou.

Při náhlém zvýšení váhy o více než půl kilogramu týdně, by měl lékař sledovat hmotnost a udělat další testy. Velmi rychlý a velký přírůstek váhy (asi 1 kg za jeden týden), může být příznakem zdravotních problémů u těhotných žen, například pro-eklampsie nebo gestační cukrovky.

Previous Sport na úkor plodnosti
Next Ultrazvuk dítěti neškodí

About author

You might also like

Rodina

Bylinky podporující plodnost

Bazalka, kakost luční nebo kontryhel? Ne vždy je nutné používat chemii. Poradíme vám, které bylinky mohou podpořit plodnost přirozeně… Někdy nechávají vysněné děti na sebe dlouho čekat. Ovšem ne každá

Rodina

Jak vybrat vhodné oblečení pro psy

Pejsci jsou neodmyslitelnou součástí mnoha rodin po celém světě. Jde o praktického přítele, kamaráda pro děti, mazlíka do postele, módní doplněk, ale také hlídacího pomocníka zahánějícího případné lupiče. Pokaždé záleží

Rodina

Děti v ústavech nezadržujeme – Z kojeneckých ústavů přechází do dětských domovů jen minimum dětí

Poslední dobou bylo spácháno několik závažných trestných činů, které měly na svědomí nezletilé „děti“. Tím se zvýšil nebývale zájem médií a veřejnosti o tuto problematiku. Ovšem soudě pouze podle informací