Příplatek k důchodu budou dostávat i vdovy a vdovci, jejichž partneři byli vezněni komunistickým režimem
3.10.2005 1370 Views

Příplatek k důchodu budou dostávat i vdovy a vdovci, jejichž partneři byli vezněni komunistickým režimem

Vdovy a vdovci, jejichž partneři byli během komunistického režimu neprávem vězněni a kteří nepobírají vdovský nebo vdovecký důchod jen proto, že jejich přímý důchod dosáhl před rokem 1996 tehdy stanoveného maxima, budou dostávat příplatek k důchodu ve výši 25 Kč. Rozhodla o tom vláda a rozšířila tak okruh osob, kterým vzniká na příplatek nárok.

Příplatek k důchodu poskytuje stát na základě nařízení vlády č. 622/2004 Sb., o poskytování příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální.

Nárok na příplatek mají dále státní občané České republiky, jejichž rodič zemřel v době výkonu trestu odnětí svobody nebo vazby pro trestný čin, za který byl rehabilitován podle zákona č. 82/1968 Sb., o soudní rehabilitaci, a to za podmínky, že tito občané byli v době smrti rodiče nezletilí.

Příplatek ke starobnímu nebo plnému invalidnímu důchodu činí 50 Kč za každý započatý měsíc výkonu trestu odnětí svobody, jeho části nebo výkonu vazby a u pozůstalých odpovídá příslušné poměrné části podle stanovených pravidel.

Previous Vláda schválila valorizaci důchodů
Next Vyšší příspěvek pro zdravotně postižené

About author

You might also like

Důchody

267 lidí by mělo letos oslavit 100 let, zvýší se jim důchod

O 1 000 korun se zvyšuje důchod lidem, kteří se dožijí 100 let. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení z prvního lednového týdne by jich v roce 2006 mělo být

Důchody

Valorizace důchodů v roce 2005

Starobní důchody se od ledna 2005 zvýší o 5,66 %. Důchodci budou pobírat penzi v průměru o 412 Kč vyšší. Průměrný důchod by měl v příštím roce činit 7687 Kč.

Důchody

Černé mzdy znamenají nižší důchod

Česká správa sociálního zabezpečení se v poslední době setkává s případy, kdy se lidé, kteří dostávali tzv. černou mzdu, pozastavují nad výší starobního, případně invalidního důchodu. Zdá se jim nízký.