Alergie a touha po dítěti
23.7.2017 608 Views

Alergie a touha po dítěti

Není žádnou novinkou, že i ženy – alergičky touží otěhotnět. Podle dánské studie je otěhotnění u těchto žen dokonce rychlejší než u ostatních žen. Je možné, že změny v imunitním systému způsobené alergií, pomohou oplodněnému vajíčku rychleji se uhnízdit v děloze. V případě, že žena otěhotní, přicházejí na řadu mnohé otázky: Mohu ještě užívat své léky? Co mám dělat, pokud dostanu astmatický otěhotnění záchvat? Mám podstoupit znecitlivění už teď? V podstatě je důležité, aby byla alergie léčena i v těhotenství. Každopádně by se měly pozorovat všechny zvláštnosti, které se mohou objevit. Nejlépe pořadí těhotné ženě její lékař – specialista (alergolog), který její stav zná.

Desenzibilizace – znecitlivění alergie

Desenzibilizace nebo hyposenzibilizace je způsob léčby alergie. Podávají se při ní podprahové množství alergenů, které ještě nevyvolávají alergickou reakci. Dávky se postupně zvyšují, až je organismus na alergen navyklý a nereaguje.

Vědci radí ženám, které chtějí mít děti, aby si svou alergii nechaly znecitlivět. Jinak je riziko přenosu dané alergie na dítě velmi velké. „Pokud ženy během těhotenství trpí alergickými reakcemi, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že dítě zdědí alergii po matce,“ říká Udo Markert, ředitel laboratoře na univerzitě v Jeně.

„Desenzibilizace (znecitlivění) před otěhotněním není zárukou, ale snižuje riziko pozdějšího vzniku alergie u dítěte.“ Vzhledem k tomu, že trvá nějakou dobu, než znecitlivění proběhne, mělo by být zahájeno co nejdříve.

Žádné domácí testy na alergie

Těhotné ženy, které již dříve trpěly sennou rýmou, znají její typické příznaky: náhle se objeví kýchání, výtok z nosu, svědění očí. „Pokud se tyto obtíže objeví ve stejné době jako obvykle, například v jarním období, je zřejmé, že jsou způsobeny alergií,“ řekl profesor Dr. Schultze – Werninghaus, prezident Německé společnosti alergologie a klinické imunologie (DGAKI).

Pokud se příznaky objeví poprvé, musí lékař zajistit přesnou diagnózu na základě období a místa výskytu alergie. Často jsou k tomu zapotřebí i krevní testy. Obvyklé kožní testy jsou během těhotenství zakázány. Hrozí u nich – byť minimální – nebezpečí alergického šoku.

Nosní spreje s kortizonem nebo kromolynem sodným K léčbě alergické rýmy během těhotenství, jsou předepisovány nosní spreje, které obsahují kortizon. Není zatím žádný důkaz, který by potvrdil poškození plodu jako důsledek užívání kortizonu… Totéž platí i pro nosní sprej, obsahující kromolyn sodný, který je ale méně účinný.

I tzv. antihistaminika jsou pro těhotné ženy poměrně často předepisovány. Rizika užívání antihistaminik jsou nejasné. V jednotlivých případech by měl lékař zvolit léky, jejichž bezpečnost je zdokumentována. Zvláště důležité je zvážit, zda jsou vůbec nějaké léky potřebné.

Kromě léků se vztahuje na těhotné ženy i na všechny ostatní alergiky doporučení, aby se zabránilo styku s alergeny. Například v průběhu pylové sezóny udržovat zavřená okna a před spaním si vždy umýt vlasy. Nicméně je samozřejmě prakticky nemožné, aby alergeny, jako jsou pyly nebo prach, byly zcela odstraněny.

Previous Přípravy před porodem
Next Infekce způsobené potravinami a těhotenství

About author

You might also like

Rodina

Role rovných příležitostí v prosperitě podniku – Nultý ročník soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v ČR

Mezinárodní konferenci s názvem „Role rovných příležitostí v prosperitě podniku“ zorganizovalo Gender Studies ve spolupráci s nadací Friedrich Ebert Stiftung e.V. zastoupením v Praze, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a

Rodina

Novinky v léčbě neplodnosti. Co pomáhá?

Některé páry čekají na vytoužené miminko roky, ale jsou ženy, které otěhotní hned napoprvé, „ani nevědí, jak“, jiné na vytoužené miminko čekají roky a musí podstoupit množství vyšetření a zákroků,

Rodina

Fobie z těhotenství a porodu tzv. tokofobie

Slyšely jste už někdy o tzv. tokofobii, fobii z těhotenství a porodu? Obecně je fobie neadekvátní reakce projevující se strachem, nutí člověka, aby se vyhýbal dané situaci. Je to strach