Alergie a touha po dítěti

Alergie a touha po dítěti

Není žádnou novinkou, že i ženy – alergičky touží otěhotnět. Podle dánské studie je otěhotnění u těchto žen dokonce rychlejší než u ostatních žen. Je možné, že změny v imunitním systému způsobené alergií, pomohou oplodněnému vajíčku rychleji se uhnízdit v děloze. V případě, že žena otěhotní, přicházejí na řadu mnohé otázky: Mohu ještě užívat své léky? Co mám dělat, pokud dostanu astmatický otěhotnění záchvat? Mám podstoupit znecitlivění už teď? V podstatě je důležité, aby byla alergie léčena i v těhotenství. Každopádně by se měly pozorovat všechny zvláštnosti, které se mohou objevit. Nejlépe pořadí těhotné ženě její lékař – specialista (alergolog), který její stav zná.

Desenzibilizace – znecitlivění alergie

Desenzibilizace nebo hyposenzibilizace je způsob léčby alergie. Podávají se při ní podprahové množství alergenů, které ještě nevyvolávají alergickou reakci. Dávky se postupně zvyšují, až je organismus na alergen navyklý a nereaguje.

Vědci radí ženám, které chtějí mít děti, aby si svou alergii nechaly znecitlivět. Jinak je riziko přenosu dané alergie na dítě velmi velké. „Pokud ženy během těhotenství trpí alergickými reakcemi, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že dítě zdědí alergii po matce,“ říká Udo Markert, ředitel laboratoře na univerzitě v Jeně.

„Desenzibilizace (znecitlivění) před otěhotněním není zárukou, ale snižuje riziko pozdějšího vzniku alergie u dítěte.“ Vzhledem k tomu, že trvá nějakou dobu, než znecitlivění proběhne, mělo by být zahájeno co nejdříve.

Žádné domácí testy na alergie

Těhotné ženy, které již dříve trpěly sennou rýmou, znají její typické příznaky: náhle se objeví kýchání, výtok z nosu, svědění očí. „Pokud se tyto obtíže objeví ve stejné době jako obvykle, například v jarním období, je zřejmé, že jsou způsobeny alergií,“ řekl profesor Dr. Schultze – Werninghaus, prezident Německé společnosti alergologie a klinické imunologie (DGAKI).

Pokud se příznaky objeví poprvé, musí lékař zajistit přesnou diagnózu na základě období a místa výskytu alergie. Často jsou k tomu zapotřebí i krevní testy. Obvyklé kožní testy jsou během těhotenství zakázány. Hrozí u nich – byť minimální – nebezpečí alergického šoku.

Nosní spreje s kortizonem nebo kromolynem sodným K léčbě alergické rýmy během těhotenství, jsou předepisovány nosní spreje, které obsahují kortizon. Není zatím žádný důkaz, který by potvrdil poškození plodu jako důsledek užívání kortizonu… Totéž platí i pro nosní sprej, obsahující kromolyn sodný, který je ale méně účinný.

I tzv. antihistaminika jsou pro těhotné ženy poměrně často předepisovány. Rizika užívání antihistaminik jsou nejasné. V jednotlivých případech by měl lékař zvolit léky, jejichž bezpečnost je zdokumentována. Zvláště důležité je zvážit, zda jsou vůbec nějaké léky potřebné.

Kromě léků se vztahuje na těhotné ženy i na všechny ostatní alergiky doporučení, aby se zabránilo styku s alergeny. Například v průběhu pylové sezóny udržovat zavřená okna a před spaním si vždy umýt vlasy. Nicméně je samozřejmě prakticky nemožné, aby alergeny, jako jsou pyly nebo prach, byly zcela odstraněny.

Previous Přípravy před porodem
Next Infekce způsobené potravinami a těhotenství

About author

You might also like

Rodina 0 Comments

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy a těhotenství – tato kombinace není nic neobvyklého. Přibližně polovina všech těhotných žen trpí pálením žáhy v těhotenství často poprvé v životě. I když je to velmi nepříjemné,

Rodina 0 Comments

Zimní dovolená jako zábava pro těhotné ženy

Co takhle zimní dovolená na horách? Obecně není žádný důvod k tomu, že těhotné ženy by nemohly jít do hor. Ale i zde platí několik pravidel: Při rizicích v těhotenství,

Rodina 0 Comments

PS pustila do 2. čtení příspěvek pro prvňáčky

Poslanecká sněmovna pustila do 2. čtení vládní návrh zákona, který zavede příspěvek pro prvňáčky. Pokud návrh zákona schválí Parlament ČR a podepíše prezident, budou od příštího roku děti nastupující do

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply